איך לגדל צמחי מאכל בבית ולחסוך מים

תושבים בעיר בדרך כלל מכירים ירקות ופירות רק באמצעות קניות בשוק ובסופרמרקטים. אבל אין תענוג גדול יותר מלגדל בעצמך עגבניות, מלפפוונים, חסה, סלרי, חצילים ועוד ירקות. והטעם….. זה נכון, כמובן, גם לגבי צמחי תבלין וגם לעצי פרי. את כל אלה אפשר לגדל בגינת הבניין שלכם, באדניות על המרפסת או על הגג.

ישנן שפע של אפשרויות לגדל צמחי מאכל – בערוגות רגילות בגינה, בערוגות מוגבהות מעץ שאותן גם אפשר לנתק מהקרקע בעזרת יריעה פנימית, באדניות מייצור תעשייתי ובאדניות עץ שניתן לבנות בגדלים ובגבהים שונים. בגינה הקהילתית יש מגוון גדול של ערוגות ואדניות – חלקן כאלה שבנינו מחומרים ממוחזרים כמו אבנים וגזעי עץ אורן שנפל בשלג וחלקן אדניות מוגבהות שבנינו לגידול מיטבי ולהדגמה לתושבים.

"גג ירק" – מרכז הדגמה של גידול צמחי מאכל על גג בור מים היסטורי

בגינה יש מספר בורות מים היסטוריים שאת הגדול ביניהם שיקמנו לפני כעשר שנים. כדי להדגים לתושבים אפשרויות לגדל צמחי מאכל בסביבה הביתית, בנינו על גג הבור את "גג ירק" – מרכז גידול של צמחי מאכל בכעשרים אדניות מוגבהות גדולות שמדגימות שיטות שונות של גידול חוסך במים. אנחנו מגדלים בהן ירקות, צמחי תבלין ועצי פרי באדניות שמותאמות לסוגי גידול שונים. כך אנחנו מנצלים שטח גג שהיה "מבוזבז", כשימוש מישני מועיל לגידול עצמי של צמחי מאכל וגם כמרכז הדגמה לתושבים.

לצד אדניות עם מערכת השקיה רגילה באמצעות טפטפות הקמנו אדניות הידרופוניות שבהן ירקות גדלים במים עם דשן – חלקן בכוסיות שטבולות בתוך מים ובחלקן הירקות נשתלים בטוף שמתחתיו יש שכבת מים עם דשן שמזינה את שורשי הצמחים. באדניות ובמיכלי גידול אחרים פועלת מערכת השקייה תחתית שמספקת מים לשורשי הצמחים מלמטה ולא בטפטפות על הקרקע. שיטות גידול והשקיה אלה חוסכות מים בהשוואה להשקייה בטפטפות רגילות בשעור של כ-80% ואף יותר!

שימוש באדניות מנותקות מהקרקע ובאדניות מוגבהות מאפשר לא רק לחסוך מים בחלק מהשיטות שתארנו. בדרך זו ניתן לבנות גינת צמחי מאכל משגשגת כמעט בכל מקום גם למי שאין לו שטח אדמה מתאים ליד הבית. בוחרים מקום פנוי שחשוף לשמש – בגינה המשותפת, במרפסת או על הגג ומקימים גינת אדניות לתפארת! ועוד שני יתרונות באדניות מוגבהות: יותר קל לשלוט באיכות הקרקע ולמנוע פגיעה של מזיקים. כמו כן, לשומרים על כללי שנת שמיטה – ניתן לשתול ולגדל בהן צמחי מאכל אם מתקינים להן קירוי רשת מתאים.

למדריכים לבניית ערוגות מוגבהות, אדניות מוגבהות ומתקני גידול נוספים

גידול אנכי חוסך מים

שיטת גידול נוספת חוסכת מי השקיה, שיכולה לשמש תחליף או תוספת לגידול בגינה או באדניות, היא מערכת אדניות שמותקנות האחת מתחת לשנייה. מתקינים מערכת טפטפות באדנית העליונה והמים מטפטפים למטה, דרך פתחים מיוחדים, ומשקים את האדניות התחתונות. בגינה הקהילתית בנינו קיר עץ מיוחד עם כמה סוגי אדניות ומיכלי גידול צמחים בשיטת גידול והשקיה אנכית. כמו כן הקמנו מבנה גזיבו בשם "גן אדן" שקירותיו בנויים אדניות במתכונת גידול אנכית.

מבנה "גן אדן" מדגים גידול אנכי באדניות מעץ שבנינו מקרשים ממוחזרים

כתיבת תגובה