"תבלין לבניין" – תכנית להקמת גינות ירק ותבלין בבניינים משותפים

מרכז קיימות עירוני בגינה הקהילתית שלנו יזם תכנית הדרכה וליווי לדיירי בניינים משותפים בעיר שרוצים להקים ביחד גינות ירק וצמחי תבלין. התכנית כוללת מפגשי הדרכה להקמת גינה בבניין, עזרה מקצועית וליווי קהילתי. תושבים רבים גילו עניין בתכנית וביקשו להצטרף אליה. ההרשמה לתכנית הסתיימה ובשלב ראשון נבחרו להשתתף בה כ-15 בניינים משכונות ברחבי העיר שנמצאו מתאימים מבחינת תשתית גינונית וקהילתית.

התכנית יצאה לדרך באמצע אוקטובר 2020. תושבי הבניינים שמשתתפים בה לקחו חלק במספר מפגשי הדרכה (בזום) עם גדי, הרכז החקלאי של הגינות הקהילתיות בירושלים, ומפתחים את הגינות שלהם בעזרת ליווי חקלאי של יהודה וליווי קהילתי של שרי, רכזת קיימות וקהילה בגינה הקהילתית שלנו.

משתתפי התכנית שדרגו את הגינות ושתלו בהן עצי פרי ושיחי תבלין. עבור חלק מהגינות בנינו אדניות מוגבהות שתשמשנה לשתילת ירקות. האדניות נבנו במנותק מהקרקע באמצעות יריעות בתחתית כך שתוכלנה לשמש בבוא העת – בתוספת רשת צל מעליה – גם לגידול ירקות בשנת שמיטה.

חברת "נטפים", שמתמחה בייצור מערכות השקייה מתקדמות, נענתה לפנייתנו להצטרף לתכנית והחליטה לתרום מערכות השקייה משוכללות ולעזור לנו בייעוץ ובחשיבה. המערכות שקבלנו מחברת "נטפים" כוללות מחשבים וארונות השקייה והן תעזורנה לתושבים לטפח את הגינות ולנהל בהן משטר השקייה יעיל וחסכוני.

אנחנו מתכננים להרחיב את תכנית "תבלין לבניין" ולשלב בה בהדרגה עשרות בניינים נוספים ברחבי העיר, בשתוף עם העיריה. אנחנו מאמינים שלתכנית חשיבות רבה בכך שהיא מעודדת תושבים לגדל בעצמם צמחי מאכל, זאת כפרויקט קהילתי משותף. כמו כן, היא תורמת לבריאותם של המשתתפים כפעילות במרחב פתוח שסמוך לביתם. לכך יש חשיבות מיוחדת במציאות של חיים בצל הקורונה.

כתיבת תגובה

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. אילנה בר

    אשמח לקבל מערכת השקיה של נטפים

    1. menahelgina

      כמו שכתבתי במייל נפרד, חברת נטפים מסייעת למספר בניינים משותפים שנבחרו במסגרת פרויקט תבלין לבניין.