בגינה מתקיימת פעילות קהילתית ענפה בהשתתפות אלפי תושבים מהשכונה ומחוצה לה. מדי יום מתקיימים בה מפגשים ופעילויות של קבוצות ויחידים שמשתמשים במקום ללמידה, לבילוי פנאי ולפעילות תרבותית. ההשתתפות בפעילויות שאנחנו יוזמים בגינה היא ללא תשלום.

סיור להכרת העצים בגינה

קהילת פעילי הגינה

המרקם הקהילתי בגינה כולל מספר מעגלים קהילתיים שבמרכזם קהילת פעילי הגינה. קבוצת הפעילים מונה עשרות תושבים מכל העיר שמטפחים את הגינה ומתקניה ומפתחים בה רשת קהילתית רחבה. אנחנו עובדים בגינה בכל יום חמישי אחרי הצהרים ואחרי העבודה מתכנסים לארוחה משותפת או לפעילות חברתית אחרת.

הכירו את פעילי הגינה

הפעילים עובדים בגינה

במשך השנים הצטרפו לפעילות בגינה תושבים מהשכונה ומשכונות אחרות בעיר, ביניהם מבוגרים, משפחות עם ילדים וגם בני נוער. רובנו פעילים בגינה במשך שנים רבות וכך התגבשנו כקהילה עם חברות וערבות הדדית. בשנים האחרונות גם חווינו אובדן של כמה חברים וותיקים בגינה שנפטרו. הצער והכאב עדיין מלווים אותנו.

חברים שהלכו מאיתנו

יוזמות של פעילי הגינה

פעילים בגינה יזמו במשך השנים, כל אחד לפי כישוריו ונטיותיו, הרבה פרויקטים שהם כיום חלק בלתי נפרד מהגינה: אחד הפעילים בונה את מרבית המתקנים והריהוט מעץ ממוחזר, פעילה, שהיא אדריכלית במקצועה, תכננה את הסככות הקהילתיות בגינה, פעילה אחרת הובילה את פרויקט "המכשפה הירוקה" של מוצרים מצמחי תבלין בגינה ופעילה נוספת קיימה סדנאות יצירה מגוונות למבוגרים ולילדים. פעילה אחרת מתרגלת בגינה שיעורי צ'יקונג ופעיל נוסף, שהוא אגרונום במקצועו, מוביל פעילויות של גיזום עצים וסיורים של קבוצות מבקרים להכרת העצים בגינה. פעילה אחרת מצלמת סרטונים מפעילויות בגינה ועוד פעילים מתעדים את הנעשה בגינה בתמונות, שחלקן הגדול גם שולבו באתר.

פעילי הגינה גם יוזמים ומובילים פעילויות ומפגשים קהילתיים שבהם משתתפים תושבים מהשכונה ומרחבי העיר: שירה בציבור, שעת סיפור למבוגרים, סיפורים מוזיקליים לילדים, אירועים סביב חגי ישראל, מפגשי הרצאה בשבת ועוד.  פעילים מובילים פעילויות קהילתיות

אתם מוזמנים להצטרף אלינו בימי חמישי אחר הצהרים שהוא יום הפעילות השבועי בגינה. הפעילות מתאימה לכל גיל, לא צריך לתאם מראש ואין צורך בידע מוקדם בגינון. כל אחד מצטרף לפעילות שמתאימה לו. 

פעילי הגינה קוטפים וממיינים פירות קיץ מעצי הגינה

פעילויות ומפגשים קהילתיים לתושבי השכונה והעיר

מפגשים בחגים – מדי שנה אנחנו מקיימים בגינה מפגשים ואירועים קהילתיים למשפחות ולמבוגרים בחנוכה, בט"ו בשבט, בפורים (קריאת מגילה) ובחג שבועות. 

מפגשים מוזיקליים – מעת לעת נערכים בגינה מפגשים מוזיקליים למשפחות ולמבוגרים כמו: מופעי מוזיקה, מפגשי שירה בצבור, "פסטיבל מנגינה" של גינות קהילתיות בירושלים ועוד.

מפגשי הרצאות בשבת אנחנו עורכים אחת לחודש מפגשי-הרצאה בנושאים מגוונים בהשתתפות מרצים מובילים. בקהילת מפגשי השבת משתתפים תושבים מכל רחבי העיר. בתקופת משבר הקורונה המפגשים הועברו למתכונת מקוונת ב"זום".

פעילי גינות קהילתיות בירושלים – קהילת פעילי הגינות הקהילתיות נעזרת במרכז המקצועי והתפעולי של כל הגינות הקהילתיות בירושלים שפועל בגינה. פעילים אלה מגיעים לגינה להשתלמויות ולהתכנסויות, לקבל כלי עבודה ושתילים ולהתייעצויות מקצועיות. 

תלמידי בתי ספר – תלמידים מבתי ספר בשכונה ובשכונות אחרות מקיימים בגינה פעילויות לימודיות מגוונות. בשנת הלימודים תשפ"א החלה בגינה תכנית חדשנית של למידה חוץ-כתתית לתלמידי בתי ספר מהשכונה ומשכונות נוספות בעיר. בתכניות אלה הכוונה לשים דגש על למידה חווייתית של נושאי קהילה, קיימות ויצירת חיבור בלתי אמצעי בין התלמידים לבין עצמם ובינם לבין המורים. פעילויות נוספות של תלמידים בגינה הן במסגרת חוגי סיירות בשעות אחר הצהרים ובמסגרת מחויבות אישית קהילתית.

ילדים ומשפחות – פעילויות אלה כוללות פעילויות סדירות של גני ילדים מהשכונה, מפגשים של הורים וילדים במסגרות חינוך ביתי, השתתפות של משפחות בפעילויות ובמפגשים קהילתיים שיוזמים פעילי הגינה וביקורי משפחות לבילוי פנאי.  

ביקורים וסיורים קבוצתיים – בגינה מתארחות קבוצות רבות מהארץ ומחו"ל שמבקשות ללמוד בגינה על יזמות קהילתית ועל נושאי קיימות.

אתם מוזמנים לצפות בסרטונים ותמונות מארועים בגינה:

חגיגת ט"ו בשבט

ביכורים בגינה

פסטיבל "חצרות המושבה"

"שכנים ושרים בגינה"

מפגשי הרצאה בשבת

"קפה גינתי"

סככת "קפה גינתי" משמשת מקום מפגש קהילתי גם לנו וגם לקבוצות ולמשפחות מהשכונה ומכל העיר. במקום מתקיימת פעילות קהילתית מגוונת בכל עונות השנה שכוללת מפגשי הרצאה, סדנאות, מפגשים מוזיקליים, פעילויות ומפגשים סביב חגים ועוד.

ב"קפה גינתי" ספרית השאלת ספרים קהילתית (כולל ספרים בנושאי טבע וקיימות), עגלת קוביות קהילתית, מחסן השאלת כלי עבודה לתושבים ועוד. 

סככת "קפה גינתי"

לסככת "קפה גינתי" יש היסטוריה משלה: המבנה הקהילתי הראשון שהקמנו בגינה בשם "קפה גינתי" היה אוהל במבוק שמיקמנו סמוך לכניסה לגינה. לפני מספר שנים נאלצנו לפנות אותו ולהעביר את מרכז הפעילות הקהילתית שלנו למיקומו הנוכחי בקצה המערבי של הגינה.

לסיפורו של "קפה גינתי" בתמונות ובסרטונים לחצו כאן

"הסככה הסולארית"

בכניסה לגינה הקמנו סככה קהילתית חדשה שמשמשת מקום התכנסות קהילתי ומרכז הדגמה של שימושים באנרגיה מתחדשת. על גג הסככה הותקנו שני קולטים (פאנלים) סולאריים שמשמשים כמקור אנרגיה לתאורה, לאיוורור, לטעינת טלפונים סללוריים, לחימום מים לשתיה ועוד. המערכת כוללת מיכשור מגוון של מצברים, מכשירי בקרה ועוד שמאפשרים לנצל ביעילות ובחסכוניות את אנרגית השמש.

הסככה הקהילתית שמשמשת להדגמה של שימושים באנרגיה מתחדשת

למידע נוסף על "הסככה הסולארית"

"המשחקייה" 

כדי למשוך לגינה משפחות עם ילדים הקמנו בין עצי הפרי בגינה מתקני פעילות לילדים שכוללים מתקן הליכה, ביתן גזיבו, מטבחון, נדנדה, משחקים וספסל נדנדה. המתקנים נבנו משאריות עצים מקומיים ומקרשים ממוחזרים והפכו מקום פעילות מאד מבוקש על ידי הורים וילדים. 

קבוצת ילדים מבקרת ב"משחקיה" ומתנסה במתקניה

 "המכשפה הירוקה"

פעילות הגינה מייצרות מגוון מוצרים מצמחי התבלין של הגינה וכן מוצרים נוספים מעשה ידיהן, תחת השם "המכשפה הירוקה". הן מייצרות את המוצרים, אורזות אותם בצנצנות ובשקיות מתאימות, עם הסברים על המוצר וממה הוא מורכב. הפעילות התחילה במטרה לאפשר לנשים ניצולות שואה להשתלב בגינה ולבצע עבודות בישיבה ועם הזמן התרחבה ומגוון המוצרים גדל. המוצרים מוצעים למכירה באירועים בגינה ובהזמנה טלפונית. 

מוצרי "המכשפה הירוקה" כוללים חליטות תה, תבלינים לבישול, ריבות ועוד.

למידע נוסף על "המכשפה הירוקה"

"גן אדן"

מתקן קהילתי בצורת גזיבו שבנינו עבור מי שמחפשים פינת ישיבה אינטימית מוקפת צמחייה. קירות המתקן הן סדרה גדולה של אדניות עץ שבנינו מקרשים ממוחזרים ומכאן שמו: "גן אדן".

"גן אדן" – מתקן האדניות שממוקם בלב הגינה