מתגעגעים לאורה, חוה, אילנה, גילה, חוה, יהודה, יוסי

בשנים האחרונות איבדנו כמה חברים יקרים, רובם פעילים מרכזיים בגינה, שנפטרו – אורה, חוה, יהודה, אילנה, יוסי ובפברואר 2024 , תוך פחות משבוע ימים, נפטרו גם ראובן וגילה.

גילה אמדה

גילה היתה פעילה בגינות הקהילתיות בירושלים במשך שנים רבות, תחילה בגינת אדם בארמון הנציב ובהמשך הצטרפה גם לגינה הקהילתית שלנו. כך היתה פעילה במקביל בשתי גינות קהילתיות, תופעה נדירה כשלעצמה. במשך שנים התמידה להגיע לעבודה בגינה שלנו מדי יום חמישי והקפידה להשתתף בכל עבודה ופעילות גם בשנים האחרונות כאשר סבלה ממגבלות בריאות. גילה גם הקפידה להשתתף במפגשים וסדנאות לפעילי הגינות הקהילתיות בירושלים ורבים הכירו ואהבו אותה. במפגש בגינה שקיימנו יומיים אחרי מותה הזכרנו את חריצותה ומסירותה לגינה ואת החיבור הטוטלי שלה לעולמות הטבע והקיימות. בתמונה גילה ובתה יונית:

ראובן פרבר

ראובן היה פעיל בגינה כ-12 שנה ומאד אהב את הקשר עם האדמה והחיבור החברתי – משפחתי שמצא בקבוצת פעילי הגינה. הוא הקדיש את חייו המקצועיים לטפל בקשישים, בעיקר טיפולי צ'יקונג. תמיד דאג למי שזקוקים לתמיכה ועזרה והקפיד לזכור ולהזכיר את יום השנה לפטירתם של חברים. הוא לא נהג להשתתף באירועים רבי משתתפים בגינה, אבל תמיד דאג להגיע ולהשתתף בפינוי וסידור הגינה בסיומם. איש עם נשמה טובה. את השבעה לזכרו של ראובן בחרו בני משפחתו וחבריו לקיים אצלנו בגינה שכל כך אהב. וכך זכינו לשמוע מבנו, לבב, ומחבריו על הקשר המיוחד שלו עם בנו ועל צדדים יפים רבים בו שאת חלקם לא היכרנו. הנה ראובן בעבודה בגינה:

אורה רון-שמחוביץ'

אורה הובילה יוזמות רבות בגינה ומאבקים לשמירה על המשך קיומה. למדנו ממנה המון על חברות ועל קהילתיות וגם על טבע וחקלאות. היא גם היתה פעילה בשימור עצים בשכונה וברחבי העיר.

סרטון שהקדשנו לאורה

חוה קיין

חוה היתה פעילה בגינה במשך שנים רבות ובהדרגה הפכה עוגן מרכזי בגינה. היא היתה ממובילות פרויקט "המכשפה הירוקה" של מוצרים מצמחי התבלין בגינה ומרקחות וריבות מעשה ידיה. חוה גם טיפלה בנושאי דישון והדברה ביולוגית בגינה תוך שימוש בניסיונה ככימאית. והיא היתה ה"אמא" של כולנו שתבשיליה והמאפים שלה (עוגת הגבינה המפורסמת…) היו חלק בלתי נפרד מכל מפגש ופעילות בגינה.

חוה "מאכילה" את צמחי הנימפאות בברכה בטבליות דשן

מפגשים שקיימנו לזכרה של חוה בשנתיים האחרונות:

יהודה זיו

יהודה, בעלה של פנינה מהפעילות הותיקות בגינה, ליווה את הגינה במשך שנים רבות והשתתף באופן פעיל במפגשים ובאירועים. כאיש חינוך בעל ידע עצום בידיעת הארץ ובלשון העברית וכאיש יצירתי מאין כמוהו, הוא העשיר אותנו בהערותיו הנבונות, הציע שמות למתקנים בגינה ואף אייר רבים מהפרסומים שהכנו באירועים קהילתיים.

יהודה זיו בפתחו של "גן אדן"…

הנה מקבץ תמונות ממפגש שקיימנו בגינה לזכרו של יהודה – שרנו שירי פלמ"ח (יהודה היה איש הפלמ"ח) והצגנו שלטים שאייר לאירועים בגינה:

אילנה נדיר

אילנה אהבה מאד את הגינה ואת הצמחיה שבה, וכמובן שאת החברותא של קבוצת הפעילים. עונת הקיץ בגינה היתה חביבה עליה מאד בזכות פירות וירקות הקיץ. במיוחד אהבה את טעמם המופלא של הענבים שגדלים לאורך טרסה גדולה…

סרטון על אילנה בגינה הקהילתית
תמונה מרגשת של חוה ואילנה באוירה פסטורלית על שפת הברכה

יוסי שגיא

יוסי הצטרף אלינו בשנת 2019 ומהר מאד השתלב ולקח חלק פעיל בבניית סדרת מתקני קומפוסט חדשים, ספסלים ושולחן סמוך לכניסה לגינה. הוא בנה עגלה מקסימה לקוביות משחק לילדים ואולי השיא היצירתי שלו היה בניית מתקן יפהפה של "בית מלון לחרקים".

יוסי, בחולצה כחולה, בונה שולחן וספסלים באזור הכניסה לגינה

כתיבת תגובה

לפוסט הזה יש 3 תגובות

  1. נאוה ברנר

    הייתי חברה של חווה שנים רבות, עוד מקבוצת המטיילים טרש, ובהמשך גם נעשינו קרובות משפחה, דרך נישואי אחיינית שלי, ועבדנו יחד כמה שנים בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. תמיד נהניתי מחברתה והערכתי אותה מאד. היא חסרה מאד, אך מהווה מודל לחיים חברתיים פעילים ומשמעותיים. יהי זכרה ברוך.

  2. אפרת אסף

    עצוב. יהי זכרם ברוך