בגינה הקהילתית תמצאו שלל פינות חמד גלויות ונסתרות – בריכות נוי היסטוריות וחדשות, צמחייה עשירה עם שפע עצי פרי ועצי נוי המייצגים מגוון בוטני גדול וייחודי. שפע ציפורים ובעלי כנף אחרים, מתקני פעילות לילדים ולמבוגרים, גלריה בטבע שמשלבת אמנות וקיימות ועוד. אתם מוזמנים לגלות ולהתחבר למה שקרוב ללבכם.

בריכות נוי

ברחבי הגינה הקהילתית יש כמה בריכות מים המשמשות בית גידול לאוכלוסייה מגוונת של בעלי חיים, מוסיפות ליופיה של הגינה ומהוות גורם משיכה למבקרים רבים.

בריכת נוי היסטורית

בגינה בריכת נוי גדולה יחידה במינה שהוקמה בשנות החמישים של המאה שעברה. היא בנויה על קרקע סלעית ותוכננה בהתאמה למתווה הסלע המקורי. לבריכה צורה מעוגלת, לא סימטרית, בתוכה שלושה איים והיא משתלבת יפה בסביבותיה ובטופוגרפיה הסלעית של המתחם כולו.

במשך השנים הבריכה נסדקה וסבלה מהרס ומהזנחה. בשנים 2014 ו-2015 התגייסנו לשפץ ולשקם אותה במטרה לשחזר במדויק את המבנה המקורי שלה. שיקמנו את קרקעית הבריכה והדפנות ושיחזרנו את ערוגות ובורות השתילה המקוריים בתוכה. בנינו סביבה גדר והתקנו מערכות שאיבה וסינון מתקדמות וידידותיות לסביבה. שתלנו בבריכה צמחי מים מגוונים והעברנו אליה דגי נוי. סביב הבריכה היתקנו ספסלים ופינות ישיבה לנוחות המבקרים.

לצורך מימון שיקום הבריכה גייסנו תרומות מתושבים ויזמנו קמפיין קהילתי של גיוס המונים. תושבים רבים השתתפו בקמפיין וכך לקחו חלק בפרויקט הקהילתי של שיקום הבריכה. 

"בוסתן צפרדעי" – בריכות מים לקרפדות ואילניות

בגינה מתחם שקראנו לו "בוסתן צפרדעי" עם שלוש בריכות נוי המשמשות בית קינון וגידול לקרפדות ולאילניות, שהן על סף היכחדות בישובים עירוניים. שתיים מהבריכות הן היסטוריות ושימשו בזמנו כמאגר שתייה לציפורים. בריכה שלישית, גדולה ועמוקה יותר, בנינו בהתאמה לתנאי המחייה של קרפדות ואילניות. 

בריכת נוי בכניסה לגינה

סמוך לשער הכניסה לגינה ממוקמת בריכת נוי קטנה שהקמנו בהשתתפות בני נוער שהתנדבו במסגרת מחויבות קהילתית. הבריכה ממוקמת בפינת חמד מוצלת מתחת לעץ זית ותיק ומהווה מוקד משיכה לילדים ומשפחות

הכירו את מגוון העצים בגינה

הגינה משמשת מעין ריאה ירוקה בלב העיר, עם מגוון גדול במיוחד של עצים וצמחיה – חורש ים-תיכוני, עצי אורן ירושלמי ובוסתן עצי פרי. 

חורש ים-תיכוני

ניטע בשנות החמישים של המאה העשרים וכולל: עצי חרוב מצוי, אלון התבור, ברוש מצוי, אלון מצוי, אלה אטלנטית, אלה ארץ ישראלית, ער אציל, כליל החורש ועוד. ברחבי הגינה גדלים עצי אורן ירושלמי ותיקים, חלקם מתנשאים לגובה של עשרות מטרים. במרוצת השנים נפלו כמה עצי אורן ותיקים ופעילי הגינה השתמשו בחלקים מהגזע ומהענפים לבנית פינות ישיבה ומתקני פעילות למשפחות. 

החורש הטבעי בצד המערבי של מתחם המוזיאון כולל עצים ארץ ישראליים ותיקים, טרסות ושבילים שחלקם נפגעו במשך השנים או הסתתרו בסבך צמחיה שהוזנחה. בינואר- פברואר 2024 שיקמנו חלק מהחורש – גזמנו עצים ותיקים, העתקנו צמחי פקעות למיקומים שיחשפו אותם לשמש ושיקמנו שביל נסתר שלא היה בשימוש עשרות שנים (!). שיקום החורש יאפשר לצמחיה להתחדש ולשגשג ולמבקרים לגלות עוד פינת חמד שלא הכירו, בוודאי לא בצורתו המחודשת.  

בוסתן עצי פרי וגפנים

עצי הפרי נשתלו רובם עם הקמת הגינה: עצי תפוח, אפרסק, שזיף, נקטרינה, אגס, דובדבן, תאנה, לימון, שסק, תות, פיג'ויה ומנדרינה. כמו כן צומחים בגינה זנים שונים של גפנים. ביניהם צומחים ברחבי הגינה עצי שקד ועצי זית אירופי ותיקים אותם מצאנו כשהתחלנו את פרויקט הקמת הגינה הקהילתית. 

"עץ המשאלות"

בכניסה לגינה ניצב עץ חרוב גדול המשמש מפלט צל למבקרים בגינה. החרוב משמש גם מעין "עץ משאלות" וניתן לשלשל פתקי משאלות לפחיות ממוחזרות שתלויות עליו. העץ מבטיח להשתדל להגשים אותן…. 

טיילו בגינה והכירו את העצים הגדלים בה

לרשותכם מדריכים לסיור עצמי בגינה שיעזרו לכם להכיר מקרוב את את מגוון העצים שגדלים בה, חלקם מיועדים למשפחות עם ילדים וחלקם למבוגרים:

איך לשמור ולטפח עצים

גן הפלאים: משחק הפעלה לילדים ומבוגרים בנושא עצים

סיור בעקבות עצים בגינה הקהילתית: מדריך לטיול עצמאי

מתקני פעילות ומרגוע המשלבים קהילתיות וקיימות

בנינו בגינה סדרת מתקנים המשמשים לפעילויות ומפגשים קהילתיים, לפעילות ומשחק לילדים ומשפחות ולפעילויות חינוכיות של בתי ספר וגנים. המתקנים נבנו בגישה המשלבת בין מתן פתרונות לצרכים קהילתיים ובין יישום עקרונות ותהליכי קיימות של התאמה לטבע ושימוש בחומרים וחפצים ממוחזרים.

"המשחקיה" – מתקני ישיבה למבוגרים ופעילות לילדים

מתחם של מתקני ישיבה ובילוי למשפחות ושל מתקני פעילות ומשחק לילדים – מטבחון מאובזר, מתקן שיווי משקל, מאזניים, חשבונייה וגזיבו – כולם בנויים מעץ ומחפצים ממוחזרים ומהטבע – על "המשחקיה".

"גן אדן" – מתקן גזיבו עם קירות מאדניות

מתקן ישיבה אינטימי שנבנה מאדניות, כולן מקרשים ישנים, ומכאן שמו. המקום נותן תחושת מרגוע ואינטימיות בלב הגינה.

סככת "קפה גינתי"

סככה גדולה המשמשת לפעילויות קהילתיות וכוללת גם ספריית השאלת ספרים, מרכז השאלת כלי עבודה לתושבים, קוביות משחק לילדים ועוד. על "קפה גינתי"

"סככה סולארית"

מרחב ישיבה מזמין סמוך לכניסה לגינה המשמש בעיקר למפגשים קהילתיים ולפעילויות חינוכיות. הסככה גם מדגימה שימוש באנרגיה סולארית בסביבה עירונית.על "הסככה הסולארית"

"גג ירק" – מרכז הדגמה לגידול ביתי של צמחי מאכל

מתחם הממוקם על גג בור מים עתיק ובו סדרת אדניות מוגבהות המדגימות אפשרויות שונות של גידול ירקות, צמחי תבלין ועצי פרי באדניות מנותקות מהקרקע. המתחם מדגים לתושבים דרכים לגידול צמחי מאכל בסביבתם הביתית גם ללא גינה – במרפסת, על גג או בחצר הבית. "גג ירק" וגידול ביתי של צמחי מאכל

עץ המשאלות

בכניסה לגינה תפגשו עץ חרוב אותו הסבנו לשמש גם עץ משאלות. על העץ תלויים רוב ימות השנה (מלבד בחורף גשום) מיכלים מקופסאות שימורים ממוחזרות שלתוכם אפשר להכניס פתקי משאלות. כך שילבנו בין קיימות – שימוש נוסף בעץ החרוב ומיחזור קופסאות שימורים – עם אטרקציה קהילתית לילדים ולמבוגרים. עוד על עץ המשאלות

סיורים עצמיים בגינה בנושאי קיימות

אתם מוזמנים לסייר בגינה בעזרת מדריכים ידידותיים שמיועדים למשפחות ולילדים ולהכיר את הנושאים האלה: איך לגדל צמחי מאכל, איך לגדל ולהשתמש בצמחי תבלין, שיטות ורעיונות של מיחזור, איך לטפח ולשמור על עצים. סיורים עצמיים בגינה

מתחמי אמנות וקיימות, שירה וטבע

בגינה תמצאו מתחמים ומתקנים שעוסקים באמנות ושירה והחיבור בינם לבין טבע וקיימות.

גלריה בטבע של אמנות וקיימות

בגינה גלריה יחידה במינה המציגה עבודות אמנות מחומרים מהטבע ומחפצי פסולת ממוחזרים. בגלריה שולבו גם מתקנים שמאפשרים לתושבים להביא וגם לקחת חפצים ישנים וחומרים מהטבע כדי להכין מהם עבודות אמנות ויצירה. על גלריית אמנות וקיימות

שלטי שירת הטבע

בגינה הותקנו שלטים עם שירים נבחרים העוסקים בטבע כחלק מפרויקט של הכנת אסופת שירי טבע שריכזנו לחוברת התלויה בסככת "קפה גינתי". מידע נוסף על שירת הטבע

הגינה בשלג

אם יתמזל מזלכם לחוות שלג בירושלים, בואו לגינה הקהילתית ותראו אותה בתחפושת של שלגיה – מראות קסומים שאליהם מתלווים לא פעם נזקים לעצים ולצמחיה, כולל שני עצי אורן ותיקים בני כמעט מאה שנים שקרסו.

עוד על הגינה בשלג