בגינה צמחייה עשירה עם שפע עצי פרי ועצי נוי, שמייצגים מגוון בוטני גדול וייחודי. יש בה בריכות נוי מקסימות ופינות חמד ומסתור לשימוש המבקרים. 

בריכות נוי

ברחבי הגינה הקהילתית יש כמה בריכות מים, שמשמשות בית גידול לאוכלוסייה מגוונת של בעלי חיים, מוסיפות ליופיו של המתחם ומהוות גורם משיכה למבקרים רבים.

בריכת נוי היסטורית ששיקמנו תוך שמירה על אופיה המיוחד ועל המבנה המקורי שלה

בריכת נוי היסטורית

בגינה בריכת נוי גדולה יחידה במינה שהוקמה בשנות החמישים של המאה שעברה. היא בנויה על קרקע סלעית ותוכננה בהתאמה למתווה הסלע המקורי. לבריכה צורה מעוגלת, לא סימטרית, ובתוכה שלושה איים והיא משתלבת יפה בסביבותיה ובטופוגרפיה הסלעית של המתחם כולו.

במשך השנים הבריכה נסדקה וסבלה מהרס ומהזנחה. בשנים 2014 ו-2015 התגייסנו לשפץ ולשקם אותה במטרה לשחזר במדויק את המבנה המקורי שלה. שיקמנו את קרקעית הבריכה והדפנות ושיחזרנו את ערוגות ובורות השתילה המקוריים בתוכה. בנינו סביבה גדר והתקנו מערכות שאיבה וסינון מתקדמות וידידותיות לסביבה. שתלנו בבריכה צמחי מים מגוונים והעברנו אליה דגי נוי. סביב הבריכה היתקנו ספסלים ופינות ישיבה לנוחות המבקרים.

לצורך מימון שיקום הבריכה גייסנו תרומות מתושבים ויזמנו קמפיין קהילתי של גיוס המונים.  

בריכות מים לקרפדות ולאילניות

בגינה מתחם בשם "בוסתן צפרדעי" עם שלוש בריכות נוי שמשמשות בית קינון וגידול לקרפדות ולאילניות, שהן על סף היכחדות בישובים עירוניים. שתיים מהבריכות הן היסטוריות ושימשו בזמנו כמאגר שתייה לציפורים. בריכה שלישית, גדולה ועמוקה יותר, בנינו מחומרים שמשתלבים בסביבה בהתאמה לתנאי המחייה של קרפדות ואילניות. 

בריכת נוי בכניסה לגינה, בלב בוסתן עצי פרי, צמחי תבלין וערוגות ירקות

בריכת נוי בכניסה לגינה

סמוך לשער הכניסה לגינה ממוקמת בריכת נוי קטנה שהקמנו בהשתתפות בני נוער שהתנדבו במסגרת מחויבות קהילתית. הבריכה ממוקמת בפינת חמד מוצלת מתחת לעץ זית ותיק ומהווה מוקד משיכה לילדים ולמשפחות

הכירו את מגוון העצים בגינה

הגינה משמשת מעין ריאה ירוקה בלב העיר, עם מגוון גדול במיוחד של עצים וצמחיה – חורש ים-תיכוני, עצי אורן ירושלמי ובוסתן עצי פרי: 

פריחת השקדיות. ברקע עצי אורן ותיקים גדולי מימדים

חורש ים-תיכוני

ניטע בשנות החמישים של המאה העשרים וכולל: עצי חרוב מצוי, אלון התבור, ברוש מצוי, אלון מצוי, אלה אטלנטית, אלה ארץ ישראלית, ער אציל, כליל החורש ועוד. ברחבי הגינה גדלים עצי אורן ירושלמי ותיקים, חלקם מתנשאים לגובה של עשרות מטרים. במרוצת השנים נפלו כמה עצי אורן ותיקים ופעילי הגינה השתמשו בחלקים מהגזע ומהענפים לבנית פינות ישיבה ומתקני פעילות למשפחות. 

בוסתן עצי פרי וגפנים

עצי הפרי נשתלו רובם עם הקמת הגינה: עצי תפוח, אפרסק, שזיף, נקטרינה, אגס, דובדבן, תאנה, לימון, שסק, תות, פיג'ויה ומנדרינה. כמו כן צומחים בגינה זנים שונים של גפנים. ביניהם צומחים ברחבי הגינה עצי שקד ועצי זית אירופי ותיקים. 

פריחת עצי האגס והדובדבן

"עץ המשאלות"

בכניסה לגינה ניצב עץ חרוב גדול שמשמש מפלט צל למבקרים בגינה. החרוב משמש גם מעין "עץ משאלות" וניתן לשלשל פתקי משאלות לפחיות ממוחזרות שתלויות עליו. העץ מבטיח להשתדל להגשים אותן…. 

טיילו בגינה והכירו את העצים שגדלים בה

לרשותכם שני מדריכים לסיור עצמי בגינה שיעזרו לכם להכיר מקרוב את את מגוון העצים שגדלים בה – מדריך אחד מיועד למשפחות עם ילדים והשני למבוגרים: