מוזיאון הטבע במושבה הגרמנית בירושלים הוא מותיקי המוזיאונים בעיר וכולל תצוגות מתחומי מדעי הטבע בארץ ישראל: גיאולוגיה, זוחלים, יונקים ועופות, עולם הדינוזאורים וגוף האדם.

מבנה "וילה דקאן" שבו שוכן מוזיאון הטבע

המוזיאון שוכן במבנה אבן ישן, "וילה דקאן", שנבנה במאה ה-19 כבית קיץ מפואר על ידי איש עסקים ארמני אמיד. סביבו נטע גן גדול עם עצים וצמחי ירק מוקף חומה עם שני שערים גדולים. בתחילת המאה העשרים הבית הועבר לשלטון העותומני ושימש כביתו של מושלה הטורקי של העיר. בתקופת המנדט הבניין שימש כמרכז תרבות, ספרייה ומועדון קצינים בריטי. לאחר מלחמת העצמאות הוקמו במקום מרכזיה פדגוגית ומרכז ללימודי החי והצומח ובשנת 1962 נפתח מוזיאון הטבע רשמית.

המוזיאון כולל תצוגות קבועות שעוסקות בגיאולוגיה ובמבנה כדור הארץ, במערכות העיקריות בגוף האדם, בעולם הדינוזאורים ובתי הגידול שלהם. תצוגה אחרת כוללת אוסף פוחלצים גדול של חיות טרף ויונקים אחרים. במוזיאון פועלת גם פינת חי. כמו כן מתקיימות בו תערוכות מתחלפות בעיקר בנושאים שקשורים לעולם הטבע והקיימות.  

במוזיאון הטבע מתקיימת פעילות חינוכית עניפה של הדרכות וסיורים לתלמידי בתי ספר ולמשפחות עם ילדים ובקייטנות. כמו כן מתקיימים במתחם המוזיאון אירועים למשפחות ולילדים בעיקר סביב חגי ישראל. פעולות נוספות שיוזם המוזיאון כוללות הצגות תיאטרון לילדים ותערוכות אמנות בנושאים שקשורים לעולם הטבע.