אחד מאבני היסוד של הגינה הקהילתית מאז הקמתה הוא טיפוח ערכי קיימות ושיטות מגוונות ליישומם בתפישה מקיימת ושומרת על הסביבה. פעילות זאת כוללת שימור ושיקום הגינה בגישה מקיימת, מיחזור, הדגמה של שימושים באנרגיה מתחדשת, טיפוח עולם בעלי החיים וטיפוח חקלאות אורגנית והקמת מתקני הדגמה לגידול צמחי מאכל בבית בסביבה עירונית. בשנים האחרונות הגינה מקדמת תפישה של מרכז קיימות עירוני לתועלת כל תושבי ירושלים.

הגינה כמרכז קיימות עירוני

בשנים האחרונות הגינה מקדמת נושאי קיימות בתפישה של מרכז קיימות ברמה העירונית במטרה להקנות לתושבים מכל העיר השראה, מידע וכלים מעשיים בנושאים של גידול צמחי מאכל בשיטות חוסכות מים, מיחזור קומפוסט, בנייה עצמית של ריהוט ומתקנים בבית ובמרחב הציבורי תוך שימוש בעצים וחומרים ממוחזרים ועוד.

לשם כך הקמנו בגינה סדרת מתקנים שמדגימים שיטות שונות של גידול צמחי מאכל חוסכות מים בסביבה הביתית, נערכו סדנאות הדרכה לתושבים לבניית מתקנים וריהוט ביתי מקרשים ממוחזרים והוקם מרכז השאלת כלים לתושבים מכל העיר לעבודות גינון ונגרות.

ירקות חורף "חוגגים" באדניות מוגבהות – חסות, כרוב, כרובית וארוגולה

בשנת 2020 עירית ירושלים הכירה בגינה כמרכז קיימות עירוני עבור תושבים מכל רחבי העיר. המטרה היא להוביל תהליכים בקנה מידה כלל עירוני שיעזרו לתושבים להתמודד עם אתגרי משבר האקלים והשלכותיו ולעודד אותם לאמץ אורחות חיים מקיימים בסביבתם הביתית ובמרחב הציבורי שלהם. שאיפתנו לקדם את ירושלים כעיר מובילה בניהול חיים בריאים ובעידוד תושבים לאחריות קהילתית סביבתית.

בשנת 2021 הופעלו במסגרת מרכז הקיימות העירוני סדרת יוזמות שנועדו לחזק מודעות של תושבים בעיר לחשיבות של חיים מקיימים ולספק להם מידע וכלים מעשיים בנושאי קיימות שנוגעים לחיי היומיום שלהם בבית ובשכונת מגוריהם. במסגרת זאת הוכשרו מדריכי קיימות חברתית להובלת סיורים ולהשתלבות ביוזמות קיימות בעיר, יזמנו סדנאות מעשיות לתושבים בנושאי בניית אדניות וגינון ביתי מקיים ועוד. כמו כן, הפעלנו תכנית חדשה בשם "תבלין בבניין" לעידוד תושבי בניינים משותפים לטפח גינות מאכל משותפות בסביבת מגוריהם וכן סדרת הרצאות על מוזיקה, טבע וקיימות והחיבור ביניהם.

פרטים נוספים על תכניות אלה: מובילי קיימות: מובילי קיימות מדריכי קיימות: מדריכי קיימות תבלין לבניין: תבלין לבניין סדרת הרצאות" "מוזיקה מהטבע"

שימור ושיקום הגינה בגישה מקיימת

חלק מהפעילות בגינה מוקדש לשימור ולשיקום תשתיות היסטוריות בגינה, ביניהן כאלה שהוקמו לפני יותר מ־150 שנה: טרסות אבנים, בריכות ובורות מים, עצים ותיקים ועוד. במסגרת זו שיקמנו בור מים מהגדולים בירושלים, ששימש בעבר לאיסוף מי גשם ולהשקיית הבוסתן, וכן בריכות נוי ייחודיות.

הגינה כולה נבנתה על בסיס תכניות ששימרו את מבנה הבוסתן ההיסטורי, כולל טרסות אבן ומאפייני הצמחייה המקומית, תוך שימור צמחייה טבעית וותיקה ועצים בני עשרות שנים ויותר.

אזור הכניסה לגינה שוקם והפך מוקד התכנסות קהילתי עם סככת הדגמה סולארית, מרכז קומפוסט שכונתי, פינות ישיבה וברזיה בצורת באר עתיקה שנבנתה כולה בעזרת אבנים ועצים ותיקים שנמצאו בגינה

מיחזור

מרכז קומפוסט קהילתי

בגינה פועל מרכז קומפוסט גדול שמשמש את תושבי השכונה. תושבים מביאים לכאן שאריות אוכל אורגני ופעילי הגינה מייצרים מהם קומפוסט לשימוש הגינה. כך גם מתקיים חיבור קהילתי חשוב בין תושבי השכונה לבין הגינה ופעיליה.

מרכז הקומפוסט השכונתי בגינה

אתם מוזמנים לבנות מתקן קומפוסט לשימוש בסביבתכם הביתית בעזרת מדריך שהכנו עבורכם

שימוש חוזר בעצים שקרסו וברסק גזם

בשנים האחרונות קרסו בגינה שני עצי אורן גדולים בני כשמונים שנה. חלקים מהם הסבנו לפינת ישיבה קהילתית ולהקמת מתקני פעילות לילדים ולבניית ערוגות בגינה. 

בכל שבילי הגינה פיזרנו רסק גזם משיקולי שימוש בחומר ממוחזר וכדי לשמור על מראה טבעי שמשתלב בנוף הצמחייה בגינה. ברסק גזם אנחנו משתמשים גם כחיפוי בערוגות הירקות ובדישון העצים לקראת החורף.

שימוש חוזר באבנים מקומיות, בקרשים ובחפצים ממוחזרים

אבנים מקומיות משמשות אותנו לסימון שבילים ולבניית מתקנים בגינה, ביניהם: בריכות נוי, ברזייה בצורת באר עתיקה בכניסה לגינה, ערוגות ירקות ועוד.

מתקנים רבים בגינה בנינו מקרשים ממוחזרים שפרקנו ממשטחי עץ ישנים – ספסלי ישיבה, שולחנות, כסאות בר ודרגשים, מתקני אשפה ועוד. המתקנים מיועדים לשימוש הגינה ולהדגמה לתושבים במטרה שיבנו גם הם מתקנים דומים בסביבה הביתית שלהם.

כמו כן הקמנו מרכז השאלת כלי עבודה בגינון ובנגרות במטרה לאפשר לתושבים נוספים בעיר לבנות לעצמם מתקנים וריהוט מקרשים ממוחזרים.

אתם מוזמנים לקרוא על אפשרויות לשאול כלי עבודה בגינון ובנגרות

פינת ישיבה ליד סככת "קפה גינתי" שבנינו מקרשים ממוחזרים

אנחנו עושים שימוש חוזר במגוון גדול של חפצים לא מתכלים, ביניהם: חביות, בקבוקי פלסטיק, צינורות, ועוד. פחיות שימורים ושתייה, צנצנות זכוכית וקרטוני חלב הוסבו לגופי תאורה צבעוניים בחנוכה. פחיות שימורים תלויות על עץ חרוב משמשות גם לפתקי משאלות של מבקרים בגינה וקרטוני חלב גם הוסבו לתיבות האכלה לציפורים.

חקלאות אורגנית והדגמת גידול צמחי מאכל

חקלאות אורגנית

גידול ירקות, פירות וצמחי תבלין בגינה הוא על טהרת החקלאות האורגנית ללא שימוש בחומרי הדברה ודישון כימיים. זה, כמובן, מעמיד בפנינו אתגר איך לצמצם פגיעה של מזיקים בירקות ובפירות. דרך אחת שבה אנחנו נוקטים היא לכסות עצי פרי ברשתות בחודשי האביב.

הדגמת שיטות גידול ביתי של צמחי מאכל חוסכות מים

הקמנו בגינה מספר רב של מתקני גידול שמדגימים לתושבים איך אפשר לגדל ירקות, פירות וצמחי תבלין בסביבה הביתית גם למי שאין לו קרקע מתאימה לגינה. 

"גג ירק" – מרכז הדגמה של מתקני גידול צמחי מאכל בבית

"גג ירק" – ריכוז גדול של מתקני גידול תמצאו ב"גג ירק" – מרכז הדגמה לגידול צמחי מאכל שהקמנו על גג בור מים היסטורי. המרכז מדגים איך לעשות שימוש משני בגג בור המים ובכל גג או משטח פנוי בסביבה הביתית לגידול ירקות, צמחי תבלין ועצי פרי. מתקני הגידול הם אדניות עץ גדולות, חלקן מוגבהות, שמדגימות טכניקות שונות של גידול והשקיה חוסכות במים.  

מיכל פתיל עם השקיה תחתית – מיכל כפול שמאפשר השקיה תחתית במקום עילית. בשיטה זו נשמרת לחות קבועה של האדמה. המערכת מנצלת את כוחות המשיכה של המים שעולים למעלה אל מיכל הגידול. כך חוסכים כ־80% מים בהשוואה להשקיה עילית. זמני השקיה: בחורף אחת ל־3–4 שבועות ובקיץ אחת ל־5–7 ימים.

מתקן צינור – פתרון יצירתי ואסתטי לגידול צמחים במקום שאין קרקע מתאימה. ניתן להשתמש בצינורות ישנים כמעט בכל קוטר. צינורות מומלצים הם אלה שעשויים מפי.וי.סי, שצבעם כתום. הם גם זולים יחסית (אם רוצים לקנות חדשים) וגם נוחים להכנת פתחי שתילה וגידול.

מתקן גידול בחבית – מאפשר גידול אינטנסיבי ויעיל של צמחים ושילוב בתוכו של קומפוסטר תולעים מגדיל עוד יותר את יעילותו. הודות לניתוק מהקרקע, מתקן כזה הוא פתרון אפשרי גם לגידול בשנת שמיטה.

מתקן גידול בחבית בשילוב עם קומפוסטרתולעים

ערוגה מוגבהת –  ניתן להציב אותה גם בגינה וגם על משטח ללא אדמה. היא נוחה לטיפול, קלה לדישון, מאפשרת לשתול בצפיפות ולהגיע ליבול רב. ניתן להתקין בה בקלות סבכה לירקות מטפסים וכן קשתות מכוסות ניילון כדי שישמשו חממה בחורף.  ניתנת להתאמה לגידול ירקות גם בשנת שמיטה.     

אדנית מוגבהת – ניתן להתקין אדנית מוגבהת שמתאימה, בין השאר, למבוגרים ולאנשים עם מוגבלויות פיזיות. אדנית מוגבהת מאפשרת גישה ועבודה נוחה גם למי שמעדיפים לעבוד בישיבה וכן למרותקים לכיסאות גלגלים. אפשר להתקין בה שיטות השקיה שונות שחוסכות במים – השקיה הידרופונית בכמה שיטות, השקיה תחתית כאדנית פתיל והשקיה עלית רגילה.

אתם מוזמנים לבנות בעצמכם מתקני גידול של צמחי מאכל בסביבתכם הביתית בעזרת מדריכים שהכנו עבורכם

טיפוח בעלי חיים בגישה מקיימת

שפע של בעלי חיים מוצאים בגינה מקום למגורים ולביקורים מזדמנים בהתאם לעונות השנה. בגינה מגוון עשיר של ציפורים, קרפדות ואילניות, קיפודים, דגים בבריכת הנוי הגדולה, פרפרים, שפיריות ועוד.

"בית מלון לחרקים" שבא להדגים את חשיבותם של חרקים בטבע. נבנה מקרשים ממוחזרים סביב עץ ברוש ותיק בכניסה לגינה. השלט שצמוד למתקן אומר: "הכניסה לחרקים בלבד"….

אנחנו מטפחים את עולם בעלי החיים ומקימים עבורם מתקנים – תיבות קינון לירגזים, בריכות מים לקרפדות ולאילניות, מתקן מיוחד לחרקים ועוד. שיקום בריכת הנוי הגדולה גם הביא אתו שפע של ציפורים ושפיריות ואפשר לקיים מגוון של דגים וחיות מים נוספות.

אילנית יוצאת לטיול לילי על צמח היקינתון בבריכה שבנינו עבורה ועבור חברותיה הקרפדות

לצפייה בתמונות ובסרטונים על בעלי החיים בגינה לחצו כאן

אנרגיה מתחדשת

אנרגיה מתחדשת, במיוחד נצול של אנרגית השמש ליצירת חשמל, תופשת מקום גדל והולך בחיינו. עם זאת, בסביבה עירונית השימוש בה עדיין זניח. לכן הקמנו בגינה מערכת סולארית שמדגימה שימושים אפשריים באנרגית השמש לצרכים ביתיים – לתאורה, לאיוורור, לעבודה בכלי עבודה חשמליים, לטעינת סוללות ומכשירים סלולריים ועוד. המערכת הותקנה בסככה קהילתית חדשה במטרה לאפשר להדגים ולהדריך קבוצות של תלמידים, משפחות ומבוגרים.

המערכת כוללת קולטים סולאריים על גג המבנה, מצברים משוכללים, מכשירי בקרה, מיכשור המרה לשימוש במכשירי חשמל רגילים ועוד.

למידע נוסף על מרכז הדגמה סולארי לחצו כאן